• škvor připadá lidem nebezpečný

  Škvor – škůdce nebo pomocník?

  , 0 komentářů

  Škvor do zjednodušených škatulek, kdy hmyz dělíme na užitečný nebo škodlivý, příliš nepasuje. Na jednu stranu nám pomáhá s likvidací larev mšic na druhou stranu se občas s chutí pustí i do listí či květů. K dobré pověsti škvorům nepomáhá ani jeho vzhled. Při pohledu na jejich kleštičky se jich mnoho lidí bojí.

 • ostropestřec mariánský - květy a semena

  Ostropestřec mariánský – okrasa, lék i zelenina

  , 0 komentářů

  Na pohled je ostropestřec podobný pcháčům a bodlákům. Ne náhodou se o něm mluví jako o jednom z nejkrásnějších vysokých bodláků. Proto se často v zahradách pěstuje jako okrasná rostlina. Jeho obliba však vzrůstá i mezi komerčními pěstiteli – to pro nezastupitelnou roli, kterou hraje v medicíně.

 • jahodka indická je bujně rostoucí půdopokryvná rostlina

  Jahodka indická vám chutnat nebude

  , 1 komentář

  Plody má podobné našim lesním jahodám. A tak každoročně jahodka indická vyvolává v době svého zrání otázky co je vlastně zač. Po opatrném ochutnání přichází nejprve rozčarování z mdlé chuti. V zápětí pak následuje obava zda není jedovatá.

 • Fíky, které přepsaly dějiny

  , 2 komentáře

  Fíky jsou výtečnou zdravou pochoutkou v sušeném, ale i čerstvém stavu. Své o tom prý věděla i legendární královna Kleopatra. Zbytky fíků nalezené poblíž Jericha prozradily, že první záměrně pěstovanou rostlinou byl fíkovník.

 • máta peprná, nejslavnější kříženec máty

  Máta peprná – nejslavnější kříženec mezi mátami

  , 0 komentářů

  Rostliny z rodu máta mají sklon k živelnému křížení. Za nejslavnějšího křížence tohoto rodu můžeme bez váhání označit mátu peprnou. Nejstarší zmínka o ní pochází z roku 1696. Máta peprná je v současnosti považována za nejrozšířenější a nejpoužívanější mátu světa. Má všestranné využití nejen v lidovém léčitelství, ale i v moderní medicíně.

 • větvička kustovnice s plody

  Kustovnice velebená i zatracovaná

  , 0 komentářů

  Asijský životabudič, klenot čínské medicíny, rostlina dlouhověkosti, omlazující ovoce, superpotravina – to je jen zlomek označení, která pro své vlastnosti kustovnice získala. Zatímco velkoplodé kultivary kustovnice pěstujeme v zahradách na sklizeň ovoce, kustovnice cizí invazně zarůstá neudržované lokality v teplejších oblastech.

 • Moruše jako dar Sira Wintona

  , 0 komentářů

  Památné či pozoruhodné stromy nemusí být pouze stromy staré, které rostou na místech opředených příběhy z dávné minulosti. Mohou to být třeba i stromy relativně mladé, kterým však ve větvích koluje stejná míza, jako těm původním. Příkladem takového pozoruhodného stromu je moruše černá, která patřila k milovaným stromům Sira Nicholase Wintona.

 • kostival lékařský má atraktivní fialové květy

  Zázrak jménem kostival

  , 0 komentářů

  Mezi velmi oblíbené byliny patří v lidovém léčitelství kostival lékařský. Jeho nejčastější použití při hojení kostí napovídá jeho český název. Ale možná budete překvapeni, k čemu všemu dalšímu jej v dobách minulých naši předci používali či používat chtěli.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK