• kapustu růžičkovou můžeme sklízet i v průběhu zimy

  Růžičková kapusta – nejotužilejší košťálovina

  , 0 komentářů

  Zatímco někteří nedají na růžičkovou kapustu dopustit, jsou i tací, kteří ji řadí mezi nejméně oblíbené zeleniny. Tak trochu za to může její charakteristická vůně, či spíše zápach, který při jejím vaření vzniká. V holandštině pro něj mají dokonce samostatné slovo: spruitjeslucht.

 • v zimním období se listy manohie zbarvují vínově až červeně

  Mahonie cesmínolistá, rodačka z Oregonu

  , 0 komentářů

  Tenhle keřík roste v našich zahradách často poněkud v ústraní. Někdy se objeví, aniž bychom jej vysazovali. To díky semenům, které po konzumaci bobulí rozšiřují ptáci. Na jaře kvete mahonie sytě žlutými květy. Zvlášť velké oblibě se těší mezi aranžéry pro své stálezelené listy, které se v zimních měsících zbarvují do vínových a červených barev.

 • černý jeřáb má atraktivní podzimní zbarvení listů

  Černé jeřabiny – plody budoucnosti?

  , 0 komentářů

  Jsou rostliny, které na první pohled nevypadají, že by měly nějaký zvláštní význam. V množství lahodných odrůd ovoce je aronie tak trochu popelkou. Někomu vadí poněkud trpká chuť jejích plodů. Jiní ji vůbec neznají, protože v obchodech se u nás běžně neprodává. Ale ti, kteří tomuto ovoci přijdou jednou na chuť, na něj nedají dopustit.

 • dlužichy nabízejí pestrou paletu barev listů

  Dlužichy září barvami i když nekvetou

  , 0 komentářů

  V době, kdy většinu zahradních rostlin pomalu opouští jejich krása, vyrážejí do boje o přízeň diváků dlužichy. Období květu už mají sice dávno za sebou, ale to jim vůbec nevadí. Oč méně některé z nich oslňují květy, o to atraktivnějšími se, zvláště moderní kultivary, pyšní listy.

 • ruj vlasatá známá též jako parukový strom

  Ruj vlasatá, parukovec či kouřící strom

  , 0 komentářů

  V podobě keře nebo stromu se ruj vlasatá vysazuje v parcích i zahradách. Díky svým proměnám během roku patří mezi oblíbené solitéry. Zvlášť vyhledávané jsou kultivary s atraktivní barvou listů během vegetace. Po odkvětu přitahují pozornost mohutná stopkatá plodenství. Poslední dějství přichází na podzim, kdy se listy zbarvují podle odrůdy od žluté až po šarlatově červenou.

 • Chameleon, touleň či rybí máta

  , 0 komentářů

  V pestrolisté podobě bývá tahle rostlinka zvlášť atraktivní koncem léta. Pod českým názvem touleň příliš známá není, většina zahrádkářů jí říká chameleon nebo chameleonka. Méně se o ní ví, že se ve své domovině hojně používá jako lék či zelenina.

 • sasanka japonská kvete na přelomu léta a podzimu

  Sasanka japonská – hřbitovní kvítí z Číny

  , 0 komentářů

  Něžné květy japonských sasanek působí počátkem podzimu v našich zahradách jako zjevení. Svými květy dokáží po dlouhý čas doslova rozzářit i polostinná zákoutí.

 • durman Datura je celý prudce jedovatý

  Durman aneb lilek ztřeštěný

  , 0 komentářů

  Durman patří k nepřehlédnutelným rostlinám kvetoucím v létě. Jeho dlouhé, většinou bílé trubkovité květy zaslouženě přitahují pozornost diváků. V naší přírodě je nepůvodním přivandrovalcem. Pokud ho budeme chtít pěstovat na zahrádce, měli bychom předem zvážit skutečnost, že všechny části durmanu jsou prudce jedovaté.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK