• plody mochyně peruánské jsou oblíbenou pochoutkou

    Mochyně peruánská skrývá ovoce v papírové lucerně

    , 0 komentářů

    Zatímco oranžové lampionky mochyně židovská třešeň rostou v našich zahradách hojně, mochyně peruánská se pěstuje spíše jako rarita. Možná je to tím, že její semena či sazenice nebývají běžně dostupné. Svou roli hraje jistě také menší známost chutě jejích plodů. Není divu, že mnozí netuší, jak vlastně mochyně peruánská vypadá.

  • perovskia lebedolistá kvete ještě v září

    Nechybí vám perovskie aneb ruská šalvěj?

    , 1 komentář

    Stýská se vám po levanduli? Pak si zasaďte perovskii. Pochopitelně, vůni a kouzlo levandule vám takhle kráska ze středoasijských stepí zcela nenahradí, ale její modrofialové květy báječně přizdobí zahradu v době, kdy květy levandulí už dávno opadaly. Vlastně by se dalo říci, že po levanduli přebere v zahradě modrou štafetu.

  • salát můžete doplnit květy lichořeřišnice

    Přizdobte si salát jedlými květy

    , 0 komentářů

    Nejčastější ozdobou letních salátů bývají díky výrazné barevnosti květy lichořeřišnice. Nápadné jsou i chuťově – salátům dodají lehce štiplavou chuť. V kuchyni se využívají i další části lichořeřišnic - pupeny a nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu jako kapary; mladé výhonky a listy slouží jako koření.

  • trubač popínavý je atraktivní liána

    Trubač neboli křivouš

    , 0 komentářů

    České jméno této atraktivní liány zná málokdo. Jen se zkuste zeptat, jestli někdo nepěstuje křivouš. Majitelé zahrádek tuhle exotickou krásku znají jako trubač. Jméno odvozené od tvaru květů připomínajících trubku se přece jen pamatuje lépe než název inspirovaný křivými větvemi.

  • ibišek syrský má rád slunce

    Ibišek syrský – král letní zahrady

    , 0 komentářů

    Vysoké, bohatě kvetoucí vysoké keře ibišku mají mnozí spojené se vzpomínkou na dovolenou ve Středozemí. Není divu, vždyť ibišek syrský, často označovaný jen jako venkovní ibišek, ze všeho nejvíc miluje slunce. Proto se mu u nás tak dobře daří především na jižní Moravě. Je jedním z mála keřů kvetoucích v době vrcholného léta.

  • fazol šarlatový je ozdobou letní zahrady

    Fazol šarlatový – kytka nebo zelenina?

    , 0 komentářů

    Stručně by se na otázku z titulku dalo odpovědět: to i ono. Ačkoli plody fazolu šarlatového můžeme po uvaření konzumovat, jeho semena najdeme v zahrádkářských prodejnách mezi popínavými letničkami. A záleží už jen na nás, kam tuhle rostlinu se sytě červenými, případně červenobílými nebo jen bílými květy, zasadíme.

  • padlí na napadených listech růže

    Padlí postihuje nejen okrasné dřeviny

    , 0 komentářů

    Nepříjemné onemocnění padlí ohrožuje v poslední době stále více stromů i rostlin. Setkat se s ním můžete téměř kdekoliv, zvlášť v období střídavého počasí a vyšší vlhkosti. V takových podmínkách se šíří poměrně rychle a postihuje stále širší spektrum rostlin. Jak zasáhnout v případě výskytu této choroby a jaké jsou možnosti preventivních opatření?

  • sklízíme plně vybarvené a zralé plody

    Kdy a jak sklidit nejchutnější meruňky

    , 1 komentář

    Kdo jednou ochutnal dobře vyzrálé meruňky, málokdy si na těch prodávaných pochutná. Ovoce, která se nabízí u silnic, na tržištích či v obchodech, totiž mnohdy bývá sklizené předčasně. Jeho chuť i vůně jsou méně intenzivní a nezlepší se ani později. Poradíme vám, kdy a jak nejlépe meruňky sklízet.