• koupel v létě osvěží i ptáky

    Ptačí napajedla a koupadla

    , 2 komentáře

    Podobně jako ptačí hosté v zimě přivítají dobře zásobené krmítko, v parném létě ocení dostatek vody k pití i ke koupání. Jenže zatímco na doplňování krmítek v zimním období jsme si zvykli, vhodných napajedel a koupadel je v zahradách stále málo. Poradíme, jak vytvořit přívětivý a přitom bezpečný prostor pro drobné opeřence.

  • letní kytice z obilných klasů, chrp a vlčích máků

    Obilné klasy jako atraktivní dekorace

    , 2 komentáře

    Pokud rádi aranžujete, nezapomeňte se při letních procházkách poohlédnout po dozrávajícím obilí. Je zajímavé nejen svým tvarem, ale také tím, že vhodně doplní aranžmá jak z divokých, tak šlechtěných květin.

  • měsíček lékařský - rostlina okrasná i léčivá

    Měsíček lékařský – nenáročný a vděčný

    , 0 komentářů

    Měsíček lékařský patří k nenáročným stálicím našich zahrad. Hodí se do letničkových výsadeb, výhodně zaplní místo po zatahujících jarních cibulovinách či ozdobí bylinkovou partii zahrady, uříznout ho můžete i do vázy. Stále častěji se vysazuje jako lem zeleninových záhonů. Zeleninu chrání před mšicemi, háďátky a sviluškami. Úspěšně jej můžeme využít i pro zelené hnojení.

  • mavuň červená může kvést nejen červeně, ale také růžově či bíle

    Mavuň nezklame ani v parných dnech

    , 0 komentářů

    Horké dny nás nutí hledat rostliny, které dokáží přežít sluneční výheň vlastními silami. Zvlášť, pokud máme zahradu u chaty či chalupy, kterou nemůžeme zalévat podle potřeby. Nenáročná, a přitom hojně a dlouho kvetoucí, je mavuň červená.

  • Houby - hřiby v lesním porostu

    Kde rostou houby – podmínky pro růst hub

    , 0 komentářů

    Jedlé houby zpestří jídelníček v každé kuchyni a nemusíte pro ně chodit jen do lesa. Za určitých podmínek mohou vyrůst i ve Vaší zahradě, venkovském sídle nebo na pozemku v okolí chaty. Pro některé druhy hub postačí dokonce i jednoduché domácí prostředí. Která místa jsou ta nejlepší a jaké podmínky houby pro svůj růst potřebují?

  • Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)

    Mateřídouška nebo tymián?

    , 0 komentářů

    Vidět ji můžeme převážně na suchých, travnatých stráních, loukách a mezích. Na pěstování je mateřídouška nenáročná. Vysazuje se proto i do truhlíků v bytech nebo na balkonech. V přírodě ji najdeme po celé Evropě, také v Asii a severní Africe. Pochází ze Středomoří a v našich podmínkách je rozšířeno několik druhů. A jak odlišit mateřídoušku od tymiánu?

  • Druhy medu - tekutý květový

    Druhy medu – nejzdravější a nejchutnější med

    , 0 komentářů

    Od nepaměti využívali lidé produkty včel k získání hodnotné potravy, později v nich pak objevili i mnoho zdravotních a kosmetických účinků. Med byl vyhledáván jako sladká pochoutka, má nezastupitelné místo ve výživě člověka i v dalších oborech lidské činnosti. V článku najdete informace o tom, jak včely med vyrábějí, čím se od sebe jednotlivé druhy liší i další zajímavé informace.

  • rajská polévka ozdobená květem brutnáku lékařského

    Brutnák naparádí zahradu i talíř

    , 0 komentářů

    Občas se přihodí, že si někdo vyseje směs bylin a pak ho překvapí blankytně modré květy ve tvaru pěticípých hvězdiček. Jsou to květy brutnáku lékařského, který není všeobecně známý. Nejspíš proto, že u nás ve volné přírodě běžně neroste. Přitom pěstování brutnáku je nenáročné a jeho květy sluší nejen zahradě, ale i kuchyňským výtvorům.