• rychlené puky čekanky po sklizni očistíme

    Jak rychlit čekanku? Ve tmě a pomalu

    , 0 komentářů

    Čekankové puky u nás patří k méně rozšířeným druhům zeleniny. Velkou oblibu si získaly hlavně v Belgii a ve Francii. Výhodou čekanky je, že pro její rychlení nepotřebujete světlo ani vysoké teploty. Patříte-li k milovníkům salátů, můžete si vypěstovat čekankové puky vlastní. Při volbě vhodné odrůdy a správném postupu získáte i v zimních měsících čerstvou zeleninu.

  • Řez: červený rybíz raší velmi časně

    Kdy a jak řezat červený rybíz

    , 0 komentářů

    Rybíz patří mezi nejčastěji pěstované drobné ovoce na našich zahrádkách. V podobě keřů se často dožívá několika desítek let. Plodí, i když se o něj téměř nestaráme. V takovém případě však bývá úroda stále menší. A to nejen co do množství plodů, ale i co se jejich velikosti týče. Přitom stačí každý rok ve správný čas vyříznout přestárlé větve.

  • naklíčené mungo na dřevěné lžíci

    Klíčidlo, nakličovadlo, klíčidelnice

    , 0 komentářů

    Nádoby určené pro přípravu jedlých klíčků v domácích podmínkách objevíte hned pod několika názvy. Zatímco někdo jim říká klíčidlo, dalším se líbí označení nakličovadlo. Objevili jsme i klíčidelnici či nakličovací misky.

  • přesazování salátu čili pikýrování

    Rychlíme hlávkový salát

    , 2 komentáře

    Hlávkový salát patří k zeleninám, s jejichž pěstováním můžeme začít velmi brzy. Máme-li vhodné zázemí pro další chráněné pěstování, můžeme jej vysévat již od druhé poloviny ledna. Nemusíme mít nutně vytápěný skleník, dobrou službu odvede i studený skleník, fóliovník či pařeniště.

  • Fazole mungo klíčí

    Nechte si naklíčit mungo

    , 0 komentářů

    V posledních letech se stává velmi oblíbenou luštěninou pro své zdravotní účinky i chuťové vlastnosti. Mungo fazole je typickou potravinou v asijské kuchyni, pěstuje se hojně v Číně, Thajsku a Indii, odkud pravděpodobně i pochází. Postupně se pěstování této jednoleté rostliny rozšířilo i do Evropy a v teplejších oblastech se mungu daří i u nás.

  • Štěpkovač - zpracování dřevního odpadu

    Štěpkujeme dřevní odpad

    , 0 komentářů

    Na každé zahradě se během roku vytvoří poměrně velké množství přírodního odpadu. Zvlášť v podzimním období ukládají zahrádkáři spoustu přírodního materiálu do kompostů a shromažďují zbytky dřevin po prořezávání stromů a keřů. Pokud máte najednou hromadu ne příliš silných větví, poměrně snadno si s nimi poradíte sami. Můžete je zpracovat a vyžít prakticky beze zbytku.

  • řez stromů - katalpa trubačovitá v zimním období

    Řez stromů s kulovitou korunou - javor, katalpa a trnovník akát

    , 0 komentářů

    Některé ze stromů s kulovitou korunou jsou vyšlechtěny tak, že u nich řez není vůbec nutný. Stačí, když při výsadbě dostanou dostatečný prostor. Ale jsou situace, kdy je prostor opravdu malý a řez je potřeba. Poradíme vám, kdy a jak nejlépe takový zásah uskutečnit.

  • Myš na zahradě není vítaný host

    Jak na hlodavce v zahradě

    , 0 komentářů

    Většina zahrádkářů je důvěrně zná. Možná je nikdy nepřistihli při činnosti, ale určitě zaznamenali důsledky jejich soustavné „pracovitosti“. A kdo je tímto nevítaným hostem mnohých zahrad, sadů i sklepů?  Hlodavci. Drobní živočichové různých velikostí, s typicky uzpůsobeným chrupem. Boj s nimi je zdlouhavý, ale možností obrany je celá řada.