Diskuze na téma: Jak zničit ponravu chrousta v trávníku

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Alena Hejnová , Vloženo: 26.9. 2016 14:42
Domnívala jsem se, že trávník zežloutl suchem. Omyl. Při náhodném kopnutí se objevily stovky larev (chrousta) až 3- 4 cm velké, ale i malinké, které dorůstají až 3 roky. Takže si v trávníků vegetily již delší čas. Na stromech jsem si ničeho nevšimla, ale chrousta jsem našla utopeného v sudu, což jsem ale neřešila.
Poraďte, jak se toho mám zbavit. Plocha je značná. V obchodě si též neví rady.

Autor: Redakce , Vloženo: 26.9. 2016 14:53
Škoda, že neuvádíte, v které části republiky se vaše zahrada nachází. Výskyt chroustů byl v důsledku používání chemických přípravků velmi omezen a častěji se v některých oblastech objevuje jejich menší příbuzný, chroustek letní. O něm se více dočtete v článku
http://www.zahrada-centrum.cz/clanky/nahled/599-chroustek-letni-zatoci-s-travnikem-i-drevinami

Na likvidaci chroustů se v současné době pro malospotřebitele skutečně žádný insekticid neprodává. Jediné doporučení je mechanická likvidace larev vykopáním, což může být práce velmi komplikovaná.

Mnohé z rad, které platí pro omezení výskytu chroustka letního budou fungovat i v případě chrousta, určitě pomůže seznámení s jeho životním cyklem.
Autor: Jaroslav Mařinec, Vloženo: 27.9. 2021 10:51
Dobrý den, v posledních dvou letech jsem se na své zahradě setkal se stejným jevem. V minulém roce to bylo jen ojedinělé místo. Letošní rok je katastrofický. Vedle zahrady přes cestu je louka, která je vysoce napadená tímto chroustkem. Taky jak píše paní v minulém roce jsem měl pocit, že tráva žloutne vlivem sucha. Což byl asi omyl letošek je katastrofa větších rozměrů, jelikož je vlhko, a proto se tomuto hmyzu tak daří. Nejhorší na tom je to, že larvy chroustka vyhrabávají ptáci, což úplně likviduje celou zahradu. Lokalita přemnoženého výskytu jsou horská obec Vejprty přímá lokalita Zátiší-koupaliště louka vedle zahrádkářské kolonie Vejprty, okr. Chomutov.sedumnáct
Autor: Dagmar Němcova, Vloženo: 04.11. 2021 21:51
Také mám letos tento problém. Našla jsem biologický proctředek cizopasné hlístice Nemagreen, ale letos je již prodej ukončen. Příští jaro koupím a vyzkouším.
Autor: Marta Janušová, Vloženo: 20.7. 2017 13:40
Na Šumpersku máme zahradu i pole plné ponrav chroustů. A to již několik let. Už nic nesázím, protože všechno sežraly včetně česneku. Sousedé zrušili jahody, kořenovou zeleninu. Protože jsou chránění, neexistuje žádný účinný prostředek. A slepicím chutnají, ale to bych musela mít tak 1000 slepic.