Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Nový trávník – příprava pozemku

Nepřihlášený uživatel - Ivana

Otázka:

Chtěli bychom si upravit stávající zahradu a založit nový trávník. Nevím, zda stačí zahradu srovnat a rozhrnout hlínu, nebo zahradu zrýt, odstranit drny, přejet rotavátorem a pak teprve sít. Já se přikláním k druhé možnosti, ale známí mi tvrdí, že stačí rozhrnout hlínu a stará tráva neproroste. Můžete mi poradit, jak správně postupovat?

Odpověď:

Pokud si chcete do budoucna ušetřit práci a vytvořit pěkný trávník, musíte jeho založení věnovat patřičnou péči. Neuvádíte, v jakém stavu starý trávník je, zvlášť zda není příliš zaplevelený. V takovém případě by stála za zvážení i chemická likvidace plevelů, musíte však počítat s delším časem.

Základem budoucího úspěchu je důkladné odstranění plevelů a co nejlepší srovnání terénu. Pokud už na pozemku nějaký čas hospodaříte, pak jistě své plevele znáte. Jste-li čerstvými majiteli pozemku, mohli byste být nemile překvapeni, co všechno může z půdy vyklíčit. Vytrvalé druhy plevelů se navíc často skvěle množí i drobnými kousky svých kořenů či oddenků (např. pýr, pampeliška, přeslička, pcháč, svlačec) a mnohdy dokáží prorůst i z větších hloubek. Ostatní plevele zas produkují obrovské množství semen, která se dovedou probudit k životu i po delším stavu klidu (tzv. dormance).

Chcete-li mít pěkný trávník zlikvidujete plevele co nejdůkladněji. Nejlépe, když půdu na celé ploše zakládaného trávníku zryjete (do hloubky 15 – 20 cm) a odstraníte z ní kameny, případně zbytky stavebních materiálů. Teprve na vyčištěné a zkypřené podloží rozprostřete zeminu do výšky 10 - 20 cm. Pak by mělo následovat částečné slehnutí povrchové vrstvy půdy. Tj. výsev by měl následovat nejdříve za 2 – 4 týdny.Podobné příspěvky

 • Zakládání trávníku v prosinci

  Nepřihlášený uživatel - Olga Jílková

  Otázka:

  Je možné vysít travní semeno počátkem prosince? Denní teplota se pohybuje kolem +5 oC, noční klesá mírně pod nulu. Lokalita se nachází v oblasti Kralického Sněžníku - 700 m n m.

  » zobrazit odpověď

 • Klíčivost travního semene

  Otázka: Zdědili jsme malou zahrádku v zahrádkářské kolonii. Našli jsme i zásoby semen, ale jsou nejméně dva roky stará. Je nám líto je vyhodit, ale nevíme, jestli je možné je ještě použít. Hlavně by se nám hodilo travní semeno.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?

 • lomikámen kvetoucí v tundře

  Jarní výstava skalniček u Fausta

  , 0 komentářů

  Kameny a některé rostliny zůstávají, ale hlavní exponáty se mění podle sezóny. Celorepublikový kalendář výstav skalniček otvírá tradiční jarní výstava raných druhů v zahradě u Faustova domu. Členové pražského Klubu skalničkářů tu představují své nejkrásnější a nejvzácnější výpěstky.

 • Gardenia jasminoides

  Gardénie, omamná krása i dekorace

  , 0 komentářů

  Podobá se kamélii a při dobré péči oplývá po celé léto nádhernými květy. Není divu, že gardénie našla v dřívějších dobách oblibu ve zdobení vlasů mnoha dívek. Také pánové si připínali kvítky do společenských oděvů. Této královně pokojových rostlin se vyplatí věnovat pozornost, byť se její pěstování může zdát náročné. Již samotný stálezelený keřík s lesklými listy působí velmi dekorativně, ovšem nápadné bílé květy s opojnou vůní budou silnou odměnou za váš čas a trpělivost.