Diskuze na téma: Kroucení listů u rajčat

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 17.6. 2015 17:15
Vysadil jsem rajčata a teď mám obavu, že jsem něco udělal špatně. Rostlinám se začaly kroutit listy. Škůdce jsem žádné neobjevil. Mohlo by to být nedostatečnou zálivkou? Nebo umístěním na příliš slunném místě?

Autor: Petr , Vloženo: 17.6. 2015 17:15
Kroucení listů rajčat mají ze škůdců na svědomí nejčastěji mšice nebo svilušky. Ale píšete, že jste nic takového neobjevil.
Kroucení listů může mít na svědomí také stolbur (potato stolbur phytoplasma). V případě napadení touto fytoplazmou (parazit menší než viry, větší než bakterie) se listy rajčat stáčejí podle střední žilky směrem nahoru, jsou malé a předčasně vadnou.
Příčinou může být abiotická porucha. Může ji způsobit jak nedostatek vody v půdě, tak i přemokření. Roli pro vznik této poruchy může hrát také nadbytek dusíku nebo draslíku, otrhání většího počtu listů najednou nebo velké kolísání denních a nočních teplot.
V neposlední řadě způsobují kroucení listů také některé virové choroby. Ale v jejich případě se ještě objevují i další projevy (např. skvrny na listech). Virová onemocnění se nejčastěji přenášejí z příbuzných rostlin z čeledi lilkovité, brambor nebo tabáku.
S největší pravděpodobností nebyly sazenice rajčat před výsadbou dostatečně otužené. Zkuste jim věnovat zvýšenou pozornost. Pokud kroucení listů vzniklo jako reakce na šok z přesazení, měl by po čase problém sám odeznít a nové listy porostou normálně.