Diskuze na téma: Škodí malí plži?

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 04.5. 2015 00:00
Našla jsem velké množství závornatky vrásčité, nebo vřetenatky šedivé na kamenech po dešti na skalce. Letos je to poprvé co jsem tyto šnečky viděla. Popis jsem našla podle obrázků na internetu. Škodí moc v zahradě? Mám se bát této invazi šneků?

Autor: Jaroslava Štelerová , Vloženo: 04.5. 2015 15:19
Oba vámi zmiňované druhy patří do čeledi závornatkovití (Clausiliidae). Charakteristická pro tyto plže je ulita vřetenovitého tvaru. Většina druhů ji má levotočivou, existují však i pravotočivé výjimky (např. některé druhy rodu Alopia). Ulita má obvykle 8-13 závitů. Všechny druhy jsou suchozemské. Obývají převážně lesní a skalní stanoviště. Mezi naše nejběžnější závornatky patří vřetenatka obecná (Balea biplicata) a právě ona se často vyskytuje i poblíž lidských sídel.
Za suchého počasí se vřetenatky ukrývají pod kameny, dřevem nebo jsou přichyceny na skalách, zdech a zídkách. Živí se rostlinnou potravou a různými organickými zbytky. Obavu z velkých škod, které by tito plži způsobili, mít nemusíte. Samozřejmě, že je vhodné pozorněji jejich výskyt sledovat. Nicméně jsou poměrně drobní a tak ani množství konzumované potravy nebude srovnatelné se škodami, které působí velcí plži. Největší nebezpečí u nás dlouhodobě představuje invazní druh plzák španělský (Arion vulgaris), který u nás nemá přirozené nepřátele.