Diskuze na téma: Choroba rajčat

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Miroslav Homolka Homolka , Vloženo: 11.7. 2014 16:19
Dobrý den, potřeboval bych poradit s identifikací choroby nebo škůdce na rajčatech. Všechny listy, i nově vyrůstající jsou úplně zkroucené, téměř do kuličky. Rostlina rajčete žije, ale růst je hodně zbržděný. Má i plody, které jsou ovšem také zdeformované - nejsou kulovité, ale jsou do špice a konec té špice je hnědý. Uvnitř každého plodu jsem našel takové malé asi 1cm dlouhé ložisko malinkých bílých teček.
Tato nemoc se vyskytla u minimálně pěti rodin v mém sousedství. Všichni jsme pod sazenice dávali stejný kompost, a sazenice jsme kupovali každý jinde a různé odrůdy. Myslím že zdroj choroby pochází ze společného kompostu. Nevím ale, jak plodiny ošetřit, případně jak ošetřit zeminu. Předem děkuji za Vaši radu a pomoc M. Homolka

Autor: Ladislav , Vloženo: 15.7. 2014 11:26
Kroucení listů je většinou důsledek přehřátí nebo nerovnoměrné zálivky, pokud uvnitř nejsou mšice. Nevím to určitě, ale podobná reakce by pravděpodobně mohla vzniknout i pokud se do kompostu dostalo nějaké nevhodné hnojivo.
Autor: Petr , Vloženo: 07.8. 2014 14:27
Spíše to vidím na virózu způsobenou přemnoženými mšicemi (díky lehké zimě)
Autor: ladislav sádlík, Vloženo: 18.5. 2017 22:25
našel jsem to na zahraničních webových schránkách. Bohužel, je to viróza a rostliny, které byly koupeny jako zdravé asi zdravé nebyly.A ta viróza se šíří bohužel z rostliny na rostlinu. Doporučení, rostliny vytrhat a spálit. Už jsem se ale nedočetl, zda výsadba rostlin jiných na stejné místo nebude následně rovněž zavirovaná, Taková zpráva člověka nepotěší, ale vyhodit rostliny je to nejlepší, co lze udělat