Diskuze na téma: Hniloba kmene meruňky

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Eva , Vloženo: 20.2. 2017 12:38
Naše meruňka je stará cca 13 - 16 let, obvod kmene pod rozvětvením 60 cm, hniloba je na severní straně do hloubky v jedné části dle vrtu vrtačkou 6 - 7 cm. Kaz jsem objevila podle rozpraskané kůry, kterou jsme odstranili, dále jsme pod ní našli a také odstranili kořínky a hlínu, pak už jen shnilé drolící se dřevo, mám fotky.. Nechceme ji kácet. Před loni jsme sklidili asi 100 kg meruněk, jiný strom na dvoře neni!
Co s tím? Děkuji předem za rady!

Autor: Redakce , Vloženo: 20.2. 2017 12:42
Dobrý den Evo,
Vámi popisovanou hnilobu meruňky pravděpodobně způsobila monilióza, poměrně časté houbovité onemocnění ovocných stromů. Postihuje plody a dřevo stromů, někdy i listy a květy. K infekci dochází poměrně snadno, menší poranění stromu může lehce nastat v průběhu nepříznivého zimního počasí. Choroba se šíří ve vlhkém prostředí, takže při proměnlivém počasí s častým kolísáním teplot může dojít k nástupu onemocnění. Dalším nepříznivým faktorem, který napomáhá rychlému šíření choroby, je přenos podhoubí (mycelií) větrem, a také hmyzem z nakažených plodů.

Vzhledem k opatření, které jste provedli ihned po zjištění kazu stromu, existuje dle našeho názoru reálná šance na jeho záchranu. Doporučujeme bezpečně odstraňovat všechny poškozené části (dřevěné spálit, ostatní nedávat na kompost, ale zahrabat v dostatečné vzdálenosti a hloubce) a infikované výhony včetně případných zbylých plodů. Pečlivě čistit také celý prostor pod stromem a v jeho okolí a použité nářadí pak řádně vydezinfikovat technickým lihem. Případné rány po řezu je vhodné ošetřit stromovým balzámem. Následně provést preventivní ošetření celého stromu chemickým postřikem, např. fungicidním přípravkem ve formě vodní emulze Horizon 250 EW nebo přípravkem Baycor 25 WP, Sporgon 50 WP, Rovral AQUAFLO apod. Přípravky je třeba naředit a postupovat přesně podle návodu. Aplikace se nanáší na celý strom za pomoci teleskopického postřikovače s tryskami, před začátkem kvetení (ve Vašem případě raději co nejdříve po odeznění mrazů, při teplotách nad 5°C), a také s ohledem na počasí (zvolit den bez srážek). Postřik se opakuje ještě jednou, po opadu okvětních lístků. Můžete používat i insekticidy pro hubení hmyzu a přenašeče výtrusů. Přejeme hodně úspěchu při záchraně stromu!
Autor: Eva , Vloženo: 11.3. 2017 21:34
Díky za odpověď!!!