Diskuze na téma: Kiwi

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Karel Sára , Vloženo: 03.9. 2017 00:00
Dobrý den. Již asi 12 roků pěstuji dva keře kiwi/dle prodejce jedna samčí a jedna samičí/ vzdálené od sebe asi 5 metrů. Jedna mívá asi 400 květů a druhá kolem 60. Vždy po odkvětu květy zaschnou a po 2 měsících opadají. Všimnul jsem si, že opylující hmyz zajímá pouze keř s více květy a druhého si nevšímají. Zajímalo by mne, zda to může být příčinou neplodnosti či k opylení stačí jen vítr. Děkuji za radu.


Autor: Dana , Vloženo: 05.9. 2017 22:22
Dobrý den, u Vašich keřů zřejmě nedochází k oplodnění. Neoplodněný květ odpadne i se stopkou, zatímco u oplodněného se začne na místě květu tvořit malý zelený a lehce chlupatý plůdek. U většiny druhů kiwi je potřeba vysazovat samčí a samičí rostliny (na jednu samčí rostlinu se může vysadit až 8 samičích), ale dá se opatřit i samosprašný druh. Pokud máte jistotu, že vaše keře jsou skutečně samčí i samičí (rozlišit se to dá v době květu), pak je možné, že samčí rostlina není plodná. Někdy se to stává při pěstování keřů ze semen. Vzdálenost mezi keři se doporučuje 1,5 až 2m.
Autor: Karel Sára, Vloženo: 10.9. 2017 17:22
Dobrý den p. Dano. Děkuji za Vaši radu, ale potřeboval bych doplnit údaj, jak lze rozlišit květy jednotlivých rostlin /např. odkazem na literaturu či internet.stránky/. Mě připadají květy obou rostlin velice podobné,daleko více se liší tvarem a velikostí listů /obávám se, zda nemám 2 různé odrůdy/. Protože obě rostliny mají roční přírůstek více než 1,5m, nechám je rozrůst blíže k sobě.
Autor: Dana , Vloženo: 12.9. 2017 10:32
U samčí rostliny jsou skupinky květů na stopce po 3 a konce pylových tyčinek mají černé. Samičí květy rostou na stonku pravidelně, mají sice také pestíky s pylovými tyčinkami, ale uprostřed květů je možné vidět budoucí zárodky plodů, kulaté semeníky ve tvaru věnečků.