Diskuze na téma: Stříbrný smrk- usychají nové výhonky

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Lenka Fikrlová , Vloženo: 10.7. 2017 13:09
Dobrý den,
prosím o radu ohledně stříbrného smrku, je starý asi 25 let a teď mu začaly usychat ty nové světlezelené mladé výhonky a na některých místech to postoupilo i na další větvičky, že opadala celá špička větve. Hlavně ze severní strany.
Asi 3 metry vedle roste jiný stříbrný smrk a ten je v pořádku. Neumím to dost dobře popsat, mám to vyfocené - bylo by možné ev. poslat fotky třeba mailem? Předem moc děkuji za váš čas a radu,
s pozdravem L. Fikrlová

Autor: Redakce , Vloženo: 12.7. 2017 14:09
Dobrý den,

jako stříbrný smrk bývá nejčastěji označován smrk pichlavý (Picea pungens). Z popisu nelze stoprocentně určit, zda se jedná o chorobu nebo škůdce.

Mezi nejčastější škůdce, kteří působí u smrků opadávání jehličí, patří mšice smrková. Některé mšice jsou velmi drobné a pokud mají zelenou barvu, nemusí být na první pohled na stromku příliš patrné. Pokud se tedy jedná o mšice, nejlépe pomůže některý z prostředků proti savým a žravým škůdcům. Ošetření je důležité provést včas, při rozsáhlém napadení postřiky již nepomáhají.

Další častou příčinou opadávání jehličí je sypavka smrku. Tuto chorobu způsobuje houba štěrbinatka smrková (Lirula macrospora). Sypavka smrku je jedna z nejrozšířenějších houbových chorob smrku, která napadá jehlice. Tato choroba způsobuje opad jehličí, a tak snižuje estetický dojem ze stromu. Závažné infekce mohou u dřevin způsobit zpomalení růstu a oslabení stromů. Úhyn stromu však ve většině případů nehrozí, proto se většinou kromě prosvětlení husté výsadby žádná další opatření neprovádějí.