Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Škůdci na bergénii

Nepřihlášený uživatel - Marcela

Otázka:

Už několik let mi něco okousává okraje listů bergénie, takže vypadají jakoby "zubatě".Také mi něco podobně ožírá kapradiny, ale nemyslím si že by to byli slimáci. Můžete mi říct, co by to mohlo být a jak se bránit?

Odpověď:

Bergénie (Bergenia), česky též badan, patří k velmi skromným a nenáročným trvalkám. Ze škůdců je napadají nejčastěji plži (slimáci, šneci). Nejen že poškozují listy, ale překusují i stonky listů a květů. Zjistit zda to jsou oni můžete poměrně snadno – zkontrolujte porost v době, kdy jsou plži nejaktivnější. Tedy např. za deštivého počasí, popř. po západu slunce. Nejsou tak rychlí, aby okamžitě zmizeli, pokud si na ně posvítíte baterkou. Jejich pobyt často prozradí stříbřité slizové stopy na listech a na povrchu půdy.

Bergénie vytvářejí husté porosty, které dobře drží vlhkost. Úkryt, který svými kožovitými listy poskytují, vyhovuje plžům nejen k pobytu, ale i ke snůškám vajec. "Klidné bydlení" plzákům zaručuje skutečnost, že se bergénie pěstují na jednom stanovišti mnoho let. V boji proti škůdcům pomůže průběžné odstraňování starých listů (nejlépe na jaře), případně přesazení (ideální čas je po odkvětu).

Požerky v listech některých rostlin způsobují i škvoři, ti jsou aktivní v noci. Ale v souvislosti s bergéniemi jsme o nich zmínky nenašli. Naopak často je zmiňován lalokonosec rýhovaný (Otiorhynchus sulcatus). Je to 9 – 12 mm dlouhý brouk z čeledi nosatcovití. Dospělci lalokonosce vykousávají na okrajích listů nepravidelné (zubaté) otvory. Hlavní aktivita lalokonosců začíná po setmění, kdy je můžete z rostlin sbírat.

Dalším z možných škůdců je další z nosatcovitých brouků, listopas (Barypeithes pellucidus). Jeho přítomnost prozradí elegantní obloučky vykousané v okrajích listů.

K zjištění škůdců vám pomůže položení staršího prkna blízko porostu. Rádi jej využijí jako úkryt a vy si tak usnadníte jejich sběr.
Pokud se vám podaří "pachatele" zjistit, budeme rádi, když se o své poznatky podělíte v diskusi. Tam můžete přidat i snímek poškozených listů.



Podobné příspěvky

  • Brambory a drátovec

    Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

    Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

    » zobrazit odpověď

  • Napadená mrkev červem

    Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

    Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

    » zobrazit odpověď

  • Svinování listů na růžích

    Otázka:

    Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

    » zobrazit odpověď

  • Housenky na divizně

    Otázka:

    Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

    » zobrazit odpověď