Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Mšice na stříbrném smrku

Nepřihlášený uživatel - Josef Jehlář

Otázka: Stříbrný smrk pichlavý, výška 6 m. Zasychání větví až do koruny, mnoho jehličí na zemi. Náhodou zjištěny zelené mšice (mnoho) ale nyní velké množství mšic černých tvarem běžným (velké) ale i kulaté až 3 mm lezoucích ze stromu na stěnu domu a hromadících se u paty stromu. Jde o kalamitu těchto stromů i běžných smrků i ve větším okolí. Co dělat a jaký postřik? Obecní úřad jsme kontaktovali.
Odpověď:

Stříbrné smrky pichlavé (Picea pungens) nepatří mezi naše původní dřeviny. Proto jsou k některým škůdcům méně odolné. Smrk pichlavý pochází z jihozápadu Severní Ameriky. Z Colorada se rozšířil do Nového Mexica, Utahu a Wyomingu, kde roste ve výškách 2000 – 3300 m, roztroušeně na březích horských řek a také na bažinatých místech.

Neuvádíte, v které části republiky váš smrk roste. S největší pravděpodobností se jedná o mšici smrkovou (Elatobium abietinum). K jejímu přemnožení pomohly poslední dvě mírné zimy. Na jaře roku 2015 se objevila velká invaze mšic, které likvidují vzrostlé smrky ve městech pod Krušnými horami. Výskyt byl hlášen např. z Ústí nad Labem, Teplic, Mostu, Chomutova.

Důležité je správné určení škůdce, jedině pak je možná jeho účinná likvidace. V napadených oblastech se lidé a úřady obracejí o pomoc s určením škůdce a doporučením vhodného postupu na pracovníky příslušného pracoviště rostlinolékařské inspekce Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Pokud se jedná o napadení mšicemi, je třeba ošetřit celé stromy co nejdříve insekticidy. V případě vzrostlých stromů je to velmi obtížné. Mšicím vyhovuje teplé a suché počasí. Pokud se ochladí, případně bude deštivé počasí, smrky by mohly i přes výraznou ztrátu jehličí nápor škůdce přežít.

S ohledem na kalamitní výskyt mšice smrkové v některých oblastech České republiky připravil Jozef Mertelík z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví materiál Aktuální poškození výsadeb smrku stříbrného (Picea Pungens) v ČR. V třístránkovém dokumentu jsou přehledně sepsány samptomy, příčiny, souvislosti a nechybí ani podpůrná opatření na řešení tohoto problému.



Podobné příspěvky

  • Brambory a drátovec

    Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

    Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

    » zobrazit odpověď

  • Napadená mrkev červem

    Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

    Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

    » zobrazit odpověď

  • Svinování listů na růžích

    Otázka:

    Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

    » zobrazit odpověď

  • Housenky na divizně

    Otázka:

    Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

    » zobrazit odpověď