Půda a hnojení

Téma zahrnující činnosti od správného kompostování přes kypření půdy až po možnosti vhodného hnojení.

Bylinná jícha

Nepřihlášený uživatel - Karel

Otázka:

Kamarád přihnojuje bylinnou jíchou (nechá v sudu zkvasit kopřivy a trochu slepičinců s vodou) a pak s tím hnojí. Jaké je správné složení bylinné jíchy a není nebezpečí "přehnojení" nebo spálení rostlin?

Odpověď:

Nějaké "správné" nebo "ideální" složení rostlinných zákvasů (jíchy) neexistuje. Záleží, za jakým účelem ji kdo chce používat. Nejčastěji se připravuje právě jícha z kopřiv, ale pro její přípravu je možné použít také listy pampelišky, přesličku rolní, vratič, pelyněk pravý, kapraď samec, kostival. Někdo dělá jednodruhové jíchy, jiní zas rádi kombinují více rostlin. Každopádně je možné tímto způsobem získat velmi kvalitní přírodní hnojivo, které obsahuje nejen velké množství dusíku, ale i další účinné látky.

Na přípravu jíchy se nejčastěji používá poměr 1 kilogram kopřiv na 10 litrů vody. Ředění jíchy pro aplikaci záleží na tom, jak často hnojíte, zda budete roztok používat jako zálivku ke kořenům a nebo jako hnojivo na listy. Například při hnojení 1x měsíčně se doporučuje 1 díl hnojiva a 9 dílů vody. Pokud hnojíte každý týden, měl by být výluh zředěný 1:50. Hnojit by se mělo za deště či po něm. Za sucha musíte ještě přidat důkladnou dávku vody. 

Z výše uvedeného vyplývá, že při nevhodném ředění nebo aplikaci za sucha je i jíchou možné rostliny poškodit. Obdobně je to i se slepičinci. Na druhou stranu využití těchto přírodních hnojiv prověřily celé generace našich předků. O tom, že tato hnojiva nepatří pouze do historie svědčí skutečnost, že si v supermarketu můžete koupit slepičince tekuté i granulované. A jako přírodní přípravek pro výživu rostlin a k posílení obranyschopnosti proti mšicím a sviluškám se prodávají i kopřivy (např. Hoštická kopřiva).

Související odkazy:
příprava kopřivové jíchy


Podobné příspěvky