Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Bobkovišeň jako lék?

Nepřihlášený uživatel - Libuše Šramková

Otázka:

Když jsem byla letos v lázních, objevila jsem v parku pěkné ozdobné keře, které se krásně ve slunci leskly, měly takové dlouhé listy. Sousedka naproti ho má také, prý je to bobkovník višňový jeho bobule jsou jedovatý. Je to totéž jako bobkový list a dá se usušit? Bobkový list je prý zdravý na revma.

Odpověď:

Vámi zmiňovaný keř se jmenuje bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus), a řazena bývá do rodu slivoní (Prunus). Někdy bývá pro svou podobu s vavřínem vznešeným (Laurus nobilis) nazývána vavřínovec popř. střemcha vavřínolistá. Rostliny jsou tedy pouze podobné, nikoli příbuzné.

Všechny části bobkovišně jsou pro člověka jedovaté. Listy jsou hořké a po rozemnutí voní po hořkých mandlích. Obsahují silice a glykosid isoamygdalin (prulaurasin), který při fermentaci postupně uvolňuje jedovatý kyanovodík. Proto v žádném případě není vhodné zaměňovat listy bobkovišně za listy vavřínu a používat je podobně jako koření (bobkový list).

O vavřínu, z kterého se získávají bobkové listy se dozvíte více v článku Vavřín nebo bobek?



Podobné příspěvky

  • Nežádoucí výhonky u trubače

    Nepřihlášený uživatel - Jarka

    Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

    » zobrazit odpověď

  • Přesazení venkovního ibišku

    Nepřihlášený uživatel - Miloslava Herdová

    Otázka:

    Máme asi pětiletý venkovní ibišek. Teď ho potřebujeme přesadit. Kdy je nejvhodnější doba k přesazení?

    » zobrazit odpověď

  • Cesmína kvete, ale neplodí

    Otázka:

    Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

    » zobrazit odpověď

  • Záchrana nevzhledné levandule

    Otázka:

    Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

    » zobrazit odpověď