Diskuze na téma: Buxusy chřadnou od kořenů

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 04.7. 2015 00:00
Odcházejí mi asi 4 roky staré docela velké buxusy. Změní barvu ze zelené na tmavě zelenou až hnědou a nakonec úplně zaschnou. Při vyndání ze záhonu mají u kořenů plíseň bílo-šedinou. Buxusů mám asi 25 a letos jsem už 4 musela dát nové. Poradíte mi jak zamezit opakování. Je na to nějaký postřik?

Autor: Radka Ondráčková , Vloženo: 04.7. 2015 15:23
Z toho co píšete by se mohlo jednat o fytoftorovou hnilobu kořenů zimostrázu. Pokud je to skutečně tato příčina, náhrada postižených keřů novými by nemusela problém vyřešit, respektive by se mohl stále dokola opakovat. Tento patogen se totiž v porostu šíří ohniskově. Listy i celé výhony od vrcholku žloutnou, vadnou, hnědnou a postupně odumírají. Napadené rostliny mají velmi slabě vyvinutý kořenový systém.
Infekce se šíří z kořenů na kořenový krček. Patogen se nejlépe rozvíjí za vyšší vlhkost a při vysokém podílu organické hmoty v substrátu.Někdy bývají keře napadány již ve školkách a pak se s nimi nákaza šíří dál. K preventivním opatřením patří dezinfekce substrátu, sledování vlhkosti (neměla by být příliš velká, zvážit by se mělo i použití např. travního mulče, který může rozvoji této choroby napomáhat) a ošetření (zálivka) fungicidy.