Diskuze na téma: Tlustice – napadení chorobou

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 25.5. 2015 00:00
Všechny 3 tlustice, které jsem měla napadl jakýsi bílý povlak. Tlustice sesychá, opadává, nevyvíjejí se nové listy. Poraďte mi prosím, co s kytičkou dělat.

Autor: Venda , Vloženo: 25.5. 2015 11:08
Tlustice (Crassula) patří mezi sukulenty. U nás se nejčastěji pěstuje tlustice vejčitá (Crassula ovata). Chorobami tlustice příliš netrpí, nejčastěji bývají napadeny mšicemi.
Neuvádíte, jakým způsobem jste tlustice zimovala. V zimním období je pro tento druh ideální chladná světlá místnost s teplotami okolo 10 °C. S tím souvisí i zálivka - od listopadu tlustici nemusíte zalévat tak dlouho, dokud z výhonů neopadají spodní listy. Stačí, když zůstanou tři až čtyři páry listů na každém výhonu. Teprve potom můžete rostlinu znovu opatrně zalít.
Z výše uvedeného je patrné, že opadání nejstarších listů by nemělo být na závadu a že mu asi ani není možné nějak předcházet. Pokud tedy na jaře opět rostlina dobře prospívá, není třeba si s ní dělat další starosti. Nejčastějším problémem při pěstování tlustic bývá jejich přílišné přemokření a pak uhnívání.
Poněkud záludným nepřítelem tlustic jsou červci (Coccoidea). A to nejen proto, že se nejprve objevují na kořenech, ale také proto, že dospělci se velmi špatně hubí chemickými přípravky. Zkuste tedy prohlédnout kořeny, zda se tam neobjevují bílé skvrnky či tlustí bílí červíci – to jsou červci. Dostatečně vitální rostliny "nájezd" menšího množství červců přečkají.
Na prospívání tlustic má velmi pozitivní vliv letnění. Určitě by jim pomohlo i v případě, že došlo k napadení červci. Ideální místo je v polostínu v zahradě nebo na balkoně. V případě déletrvajícího deštivého počasí však rostliny přestěhujte na chráněné místo. Na podzim můžete tlustice ponechat i na plném slunci. Pochopitelně, vždy by měly dostat odpovídající zálivku.