Diskuze na téma: Strupovitost jabloně

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 14.4. 2015 00:00
Zřejmě mám napadené jabloně nějakou houbou. Houba likviduje kůru, rezatí listy a jablka jsou malá. Napadení je patrné i na kmeni. Jak se bránit? Jaký zvolit postřik?

Autor: Josef Vodehnal , Vloženo: 14.4. 2015 10:35
S největší pravděpodobností máte co do činění s cizopasnou houbou, která způsobuje strupovitost jabloní (Venturia inaequalis). Patří k nejrozšířenějším chorobám těchto stromů, její spory přezimují na infikovaných listech. Zvlášť silně se vyskytuje ve vlhkých letech, ve vyšších polohách a uzavřených, vlhkých údolích.
Na rozvoji strupovitosti se většinou podílí několik faktorů. Podíl má výběr odrůdy (některé jsou k této chorobě náchylnější, šlechtí se odrůdy odolné či zcela rezistentní), ale také počasí (chorobu urychluje deštivé počasí v době kvetení a v "medardovském" období) a celková péče o stromy.
Prvními kroky v boji proti této chorobě patří nepřímá ochrana. U takto napadených stromů pečlivě likvidujeme infikované listí, které je prvotním zdrojem nákazy. Neméně důležitý je vhodně provedený řez stromů. Stromy s přehoustlými korunami rozvoj choroby usnadňují.
Chemická ochrana se provádí buď preventivně (před očekávaným deštěm), nebo dodatečně po splnění podmínek pro rozvoj choroby. Používají se fungicidy proti strupovitosti, které mají zároveň dobrou účinnost i na rzivost. Postřiky je potřeba používat uvážlivě a jen v nejnutnější nutné míře. Na možná úskalí vzniku rezistence na tyto přípravky upozorňuje na svém webu Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK