Diskuze na téma: Vypěstování nového ořechu z větve

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Zuzana , Vloženo: 18.9. 2015 00:00
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat - je možné vypěstovat ořech znovu z živé větve? Děda nechal porazit asi 25 let starý (ale zdravý) ořech, ale seřízli jsme ho jen jak začínají větve, tzn. ze země trčí asi 160 cm pařez (doufala jsem, že ho využiju k okrasným účelům). Jenže strom se rozhodl, že neumře a bojuje dál. Neustále z něho raší nové výhonky - těsně u země a nebo z kmene (bohužel ne z úplně vrchní části). Chtěla bych se zeptat, zda by se některá z větví dala navést tak, aby rostla nahoru např. podél pařezu a časem vytvořila nové větve tak, aby koruna byla opět 2-3 metry nad zemí a rostla do výšky. Vím, že je můj popis velmi nepřesný, pokud by to bylo možné, poslala bych na mail fotografii. Chci ten strom zachránit. děkuji

Autor: Redakce , Vloženo: 18.9. 2015 15:31
Váš dotaz jsme přesunuli do diskuse, aby bylo možné přidat fotografii. Třeba má nějakou zkušenost se záchranou ořešáku některý z našich čtenářů.
Autor: Zuzana , Vloženo: 18.9. 2015 16:05
Podařilo se mi najít fotku, byť nekvalitní. Musela jsem v programu fotku upravit, aby ten strom byl pořádně vidět. Z boků mu rostou nové větve a taky těsně od země. šla by nějaká větev z boku vyvést nahoru a nějak zroubovat aby ten strom zase rostl do výšky a vytvořil korunu? (kdybych ho nechala růst měla bych z něj ted jen ohromnej keř) děkuji
Autor: Redakce , Vloženo: 07.10. 2015 15:15
Plnohodnotný strom už asi těžko z takto seříznutého ořešáku vypěstujete. Nevíme, zda byl roubován (a v jaké výšce). Pokud byl roubovaný, pak byste se nejspíš ze spodních větví dočkala plodů, které patří podnoži. Co by plodila výše rostoucí větev, to těžko dokážeme odhadnout.

Důležité je také vzít v úvahu umístění stromu s ohledem na dům i další stromy. Ořešáky patří ke stromům, které nejen že potřebují dostatečný prostor, ale zároveň se příliš nesnášejí s další výsadbou ve své blízkosti.
Dalším mementem k zamyšlení je, jak by se takto znovu zapěstovaný strom choval za extrémního počasí. Je možné, že silnější vítr by pro něj mohl být dost velkou komplikací.

Ale můžete nechat dožít i torzo stromu. Třeba se stane podobně atraktivním, jako třešeň v článku Příběh jednoho stromu - http://www.zahrada-centrum.cz/clanky/nahled/366-pribeh-jednoho-stromu

Právě pro svou výšku se často ořešáky vysazovaly vně ohraničeného prostoru zahrady. Zkuste se poohlédnout po nabídce roubovaných ořešáků a najít mezi nimi ten, který nabídne plody, které nejlépe zužitkujete a který se bude hodit do prostoru a oblasti, kde máte zahradu.
Autor: Markéta , Vloženo: 31.10. 2017 13:06
Zdravím, nevím, jestli se k této diskuzi bude ještě někdo vracet, ale mám podobný dotaz, byť k jiné dřevině. Nešťastnou náhodou mi na zahradě uřízli starší mandloň, která měla zůstat. Byla sice trochu prosychající, ale chtěla jsem ji jen prořezat (později). Zůstal z ní jen pařez při zemi. Zajímalo by mě, jestli má někdo zkušenosti, jak podpořit, aby mandloň znovu obrazila, jestli nějak chránit pařez před nepřízní počasí, která teď přichází, aby se do něj nedostaly houby. Či je pravděpodobnější, že obrazí z kořenů a ne z pařezu.
Díky za názory.
Markéta
Autor: oslik , Vloženo: 01.1. 2021 19:19
dobry den je možné z jehličnaté větve vysadit novy stromek jestli jo tak budu moc rad za pomoc dekuji
Autor: Michal , Vloženo: 02.1. 2021 16:40
Dobrý den,
záleží na stáří větve/stromu i na druhu jehličnanu, ale myslím si, že šance na úspěch bude malá. Jehličnany se množí i za pomoci řízků, jsou to však koncové části mladých výhonků, které se odebírají většinou v létě nebo na podzim, aby se do zimy ujaly.