Diskuze na téma: Kropenatost jablek

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Tereza , Vloženo: 02.7. 2015 22:23
Dobrý den, stěhujeme se do domku, u kterého se nachází mladá jabloň, ohledně zahrádky a botaniky jsme laici. O stromku nic nevíme, ale všimla jsem si, že nezralá jablka cca na půlce stromu - nepravidelně- jsou podivně "kropenatá", viz foto. Žádné krupobití u nás nebylo:) Nevíte, oč by mohlo jít a jak tomu případně v budoucnu předcházet? Díky za rady!

Autor: Redakce , Vloženo: 04.7. 2015 15:35
S největší pravděpodobností máte co do činění s cizopasnou houbou, která způsobuje strupovitost jabloní (Venturia inaequalis). Patří k nejrozšířenějším chorobám jabloní. Její spory přezimují na infikovaných listech. Zvlášť silně se vyskytuje ve vlhkých letech, ve vyšších polohách a uzavřených, vlhkých údolích.
Na rozvoji strupovitosti se většinou podílí několik faktorů. Podíl má výběr odrůdy (některé jsou k této chorobě náchylnější, šlechtí se odrůdy odolné či zcela rezistentní), ale také počasí (chorobu urychluje deštivé počasí v době kvetení a v "medardovském" období) a celková péče o stromy.
Velmi důležitá v boji proti této chorobě je nepřímá ochrana. U napadených stromů pečlivě likvidujeme infikované listí, které je prvotním zdrojem nákazy. Neméně důležitý je vhodně provedený řez stromů. Stromy s přehoustlými korunami rozvoj choroby usnadňují.
Chemická ochrana se provádí buď preventivně (před očekávaným deštěm), nebo dodatečně po splnění podmínek pro rozvoj choroby. Používají se fungicidy proti strupovitosti, které mají zároveň dobrou účinnost i na rzivost. Postřiky je potřeba používat uvážlivě a jen v nejnutnější nutné míře. Na možná úskalí vzniku rezistence na tyto přípravky upozorňuje na svém webu Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy
http://www.vsuo.cz/index.php?page=7301 Pokud se chcete o chorobě dozvědět více, obsáhlý materiál připravilo ve spolupráci se Státní rostlinolékařskou správou Ministerstvo zemědělství: http://eagri.cz/public/web/file/94998/strupovitost_jablone_nejvyznamnejsi_houbova_choroba_jabloni.pdf