Diskuze na téma: Řez vistárie a křivouše

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 06.7. 2016 00:00
Zůstala mi po zemřelém manželovi zahrada. Na pergole mám vistárie a "křivouše". Zahradním pracem vůbec nerozumím a vzhledem k svému věku jsem požádala syna, laika, aby mi na jaře tyto keře nějak ostříhal. Vznikla z toho absolutní hrůza. Některé větve se zazelenaly a pustily listy, zbývající jsou suché větve o síle cca 2 cm trčící na všechny strany, propletené tak, že s nimi nelze ani pohnout. Prosím o radu co s tím. Lze tuto hrůzu nějak napravit ? Jsem ochotna zavolat odbornou firmu, ale ani nevím v kterém ročním období je zavolat a jestli vůbec někoho seženu.

Autor: Hana , Vloženo: 06.7. 2016 18:11
Máte pravdu, že nevhodně načasovaný řez není pro rostliny ideální. Pokud navíc byly keře nějaký čas bez pravidelné péče, nejspíš si rostly tak trochu po svém. Věříme, že při dodržení níže uvedených základních pravidel řezu byste měli zvládnout řez vlastními silami. Někdy se vyplatí obrátit s prosbou na šikovného souseda – zahrádkáře. Pokud byste to raději ponechala na odborné firmě, nejlépe bude, když si nějakou ve svém okolí najdete a poradíte se s nimi. V některých obdobích bývají hodně vytížení a tak je dobré se objednat předběžně. Může to být užitečné i pro firmu při rozvrhu práce.
Trubač nebo též křivouš (Campsis) tvoří květy koncem léta na jednoletých výhonech (letorostech). Proto jej řežeme v období vegetačního klidu, nejlépe na přelomu zimy a jara. Více informací o trubači najdete v článku Trubač neboli křivouš, praktické rady pro řez jsou v článku Kdy, jak a proč řezat trubač 
Vistárií (někdy též psáno wistárie) (Wisteria) se u nás pěstuje několik druhů. Ty nejčastěji pěstované zmiňujeme v článku Vistárie aneb modrý déšť Vistárie potřebuje pravidelný řez 2x ročně. Koncem léta zkraťte listnaté letní výhony - hlavní i boční. Tak přinutíte rostlinu vytvořit květní pupeny. Ponechte pouze ty, které jsou nutné pro rozšíření kosterního větvení (výhony vyvažte). Uprostřed zimy zkraťte v létě seřezaný obrost na 2 - 3 očka a sestřihněte nově vytvořené výhony na 15 cm. Těmito zásahy výrazně podpoříte kvetení - květní pupeny se zakládají na krátkých postranních výhoncích na starším dřevě.