Diskuze na téma: Nový trávník – příprava pozemku

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 08.4. 2016 00:00
Chtěli bychom si upravit stávající zahradu a založit nový trávník. Nevím, zda stačí zahradu srovnat a rozhrnout hlínu, nebo zahradu zrýt, odstranit drny, přejet rotavátorem a pak teprve sít. Já se přikláním k druhé možnosti, ale známí mi tvrdí, že stačí rozhrnout hlínu a stará tráva neproroste. Můžete mi poradit, jak správně postupovat?

Autor: Ivana , Vloženo: 08.4. 2016 17:02
Pokud si chcete do budoucna ušetřit práci a vytvořit pěkný trávník, musíte jeho založení věnovat patřičnou péči. Neuvádíte, v jakém stavu starý trávník je, zvlášť zda není příliš zaplevelený. V takovém případě by stála za zvážení i chemická likvidace plevelů, musíte však počítat s delším časem.
Základem budoucího úspěchu je důkladné odstranění plevelů a co nejlepší srovnání terénu. Pokud už na pozemku nějaký čas hospodaříte, pak jistě své plevele znáte. Jste-li čerstvými majiteli pozemku, mohli byste být nemile překvapeni, co všechno může z půdy vyklíčit. Vytrvalé druhy plevelů se navíc často skvěle množí i drobnými kousky svých kořenů či oddenků (např. pýr, pampeliška, přeslička, pcháč, svlačec) a mnohdy dokáží prorůst i z větších hloubek. Ostatní plevele zas produkují obrovské množství semen, která se dovedou probudit k životu i po delším stavu klidu (tzv. dormance).
Chcete-li mít pěkný trávník zlikvidujete plevele co nejdůkladněji. Nejlépe, když půdu na celé ploše zakládaného trávníku zryjete (do hloubky 15 – 20 cm) a odstraníte z ní kameny, případně zbytky stavebních materiálů. Teprve na vyčištěné a zkypřené podloží rozprostřete zeminu do výšky 10 - 20 cm. Pak by mělo následovat částečné slehnutí povrchové vrstvy půdy. Tj. výsev by měl následovat nejdříve za 2 – 4 týdny.