Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Řez vistárie a křivouše

Nepřihlášený uživatel - Hana

Otázka:

Zůstala mi po zemřelém manželovi zahrada. Na pergole mám vistárie a "křivouše". Zahradním pracem vůbec nerozumím a vzhledem k svému věku jsem požádala syna, laika, aby mi na jaře tyto keře nějak ostříhal. Vznikla z toho absolutní hrůza. Některé větve se zazelenaly a pustily listy, zbývající jsou suché větve o síle cca 2 cm trčící na všechny strany, propletené tak, že s nimi nelze ani pohnout. Prosím o radu co s tím. Lze tuto hrůzu nějak napravit ? Jsem ochotna zavolat odbornou firmu, ale ani nevím v kterém ročním období je zavolat a jestli vůbec někoho seženu.

Odpověď:

Máte pravdu, že nevhodně načasovaný řez není pro rostliny ideální. Pokud navíc byly keře nějaký čas bez pravidelné péče, nejspíš si rostly tak trochu po svém. Věříme, že při dodržení níže uvedených základních pravidel řezu byste měli zvládnout řez vlastními silami. Někdy se vyplatí obrátit s prosbou na šikovného souseda – zahrádkáře. Pokud byste to raději ponechala na odborné firmě, nejlépe bude, když si nějakou ve svém okolí najdete a poradíte se s nimi. V některých obdobích bývají hodně vytížení a tak je dobré se objednat předběžně. Může to být užitečné i pro firmu při rozvrhu práce.

Trubač nebo též křivouš (Campsis) tvoří květy koncem léta na jednoletých výhonech (letorostech). Proto jej řežeme v období vegetačního klidu, nejlépe na přelomu zimy a jara. Více informací o trubači najdete v článku Trubač neboli křivouš, praktické rady pro řez jsou v článku Kdy, jak a proč řezat trubač 

Vistárií (někdy též psáno wistárie) (Wisteria) se u nás pěstuje několik druhů. Ty nejčastěji pěstované zmiňujeme v článku Vistárie aneb modrý déšť Vistárie potřebuje pravidelný řez 2x ročně. Koncem léta zkraťte listnaté letní výhony - hlavní i boční. Tak přinutíte rostlinu vytvořit květní pupeny. Ponechte pouze ty, které jsou nutné pro rozšíření kosterního větvení (výhony vyvažte). Uprostřed zimy zkraťte v létě seřezaný obrost na 2 - 3 očka a sestřihněte nově vytvořené výhony na 15 cm. Těmito zásahy výrazně podpoříte kvetení - květní pupeny se zakládají na krátkých postranních výhoncích na starším dřevě.



Podobné příspěvky

  • Nežádoucí výhonky u trubače

    Nepřihlášený uživatel - Jarka

    Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

    » zobrazit odpověď

  • Záchrana oleandru a řez

    Nepřihlášený uživatel - Jitka Smejkalová

    Otázka: Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď. Pokusím se s oleandrem udělat maximum. Jen jsem se chtěla zeptat, jak ho mám seříznout. Uschlé jsou skoro všechny listy. Kde mám řezat. Obrazí i holé kmínky? Moc děkuji Jitka Smejkalová

    » zobrazit odpověď

  • Cesmína kvete, ale neplodí

    Otázka:

    Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

    » zobrazit odpověď

  • Záchrana nevzhledné levandule

    Otázka:

    Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

    » zobrazit odpověď